Samorząd szkolny

Instrukcja likwidacji szkód NNW

DzisiajDzisiaj74
WczorajWczoraj325
W tym tygodniuW tym tygodniu1235
W tym miesiącuW tym miesiącu529
Odwiedziło nasOdwiedziło nas737216

Logowanie

Imię szkoły

Powstania śląskie – 1919, 1920, 1921 wybuchły na Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej, ich celem było przyłączenie tego regionu do nowo powstałego państwa polskiego.    
 I powstanie pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka rozpoczęło się samorzutnie 16 sierpnia 1919 r. w związku z niezadowoleniem Ślązaków o orientacji propolskiej wynikającym z aresztowania przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej i masakry w Mysłowicach dokonanej przez władze niemieckie. Bez czynnej pomocy Rządu Polskiego dla walczących powstańców zryw został stłumiony przez Niemców 26 sierpnia 1919 r.
II powstanie – 19/20 sierpnia 1920, również pod przywództwem Alfonsa Zgrzebnioka, wymierzone było w niemiecką dominację we władzach administracyjnych prowincji i miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności polskojęzycznej. Cele powstania zostały osiągnięte, a Ślązakom udało się uzyskać lepsze warunki do kampanii przed plebiscytem.
III powstanie – wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921, pod wodzą Wojciecha Korfantego, miało na celu poprawę niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu na Górnym Śląsku. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego, decyzję do jakiego państwa należeć będzie Górny Śląsk, oddano w ręce ludności mającej się wypowiedzieć w 1921 r. w plebiscycie. Większość ludności (59,6%) opowiedziała się za Niemcami. Rząd polski ponownie nie poparł zdecydowanie powstania.
W 1922 r. podpisano w Genewie konwencję w sprawie Śląska, według której obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium. Konwencja była korzystna dla Polski.


Kliknij i przeczytaj - PIEKARSKA EDUKACJA dodatek specjalny.

Piekarska oświata zmienia się na lepsze – władze miasta i szkoły dokładają wszelkich starań, byśmy mieli czym pochwalić się w regionie oraz by oferta edukacyjna przyciągała uwagę uczniów, zachęcając do rekrutacji.