Instrukcja likwidacji szkód NNW

DzisiajDzisiaj120
WczorajWczoraj106
W tym tygodniuW tym tygodniu424
W tym miesiącuW tym miesiącu9195
Odwiedziło nasOdwiedziło nas449452

Logowanie

Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skali zjawisk uznanych za dolegliwe społecznie. Profilaktyka używania substancji psychoaktywnych to zmniejszanie ryzyka ich używania oraz związanych z tym problemów, poprzez opóźnienie lub przeciwdziałanie inicjacji, niedopuszczanie do poszerzania się kręgu osób szczególnie ludzi młodych, eksperymentujących z legalnymi i nielegalnymi substancjami. W najszerszym ujęciu profilaktyka pojmowana jest jako postępowanie zapobiegające różnorodnym problemom, które towarzyszą używaniu tych substancji. Dzieci i młodzież w różnym stopniu narażeni są na ryzyko użycia legalnych lub nielegalnych środków uzależniających i wynikające z tego szkody, dlatego w klasach IV - VI odbyły się prelekcje na temat dopalaczy i narkotyków w ramach KAMPANII SPOŁECZNEJ "NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!" Podczas spotkań z pedagogiem szkolnym uczniowie otrzymali następujące ulotki profilaktyczne:

- "Dopalacze? Czy wiesz, co siedzi w środku? Nie ryzykuj!", z której dowiedzieli  się m.in., że dopalacze to mieszanka wielu groźnych substancji chemicznych, a ich skład jest zwykle wielką niewiadomą, dlatego lekarze nie wiedzą, jak odtruwać pacjentów.

 - "Narkotyki? O krok od uzależnienia!" Z tego materiału uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie są fazy i objawy uzależnienia, a także co trzeba robić, jeśli chce się być człowiekiem naprawdę wolnym i żyć bez uzależnień. Uświadomili sobie również, że sięganie po narkotyki nie rozwiązuje i nie nazywa żadnych problemów, a jedynie na krótką chwilę "maskuje" kłopoty.

Zajęcia uatrakcyjniły audycje edukacyjne. Pojawiły się w nich autentyczne wypowiedzi lekarzy i terapeutów, a także osobiste historie osób uzależnionych i ich dylematy. Uczniowie zapoznali się również z ważnymi numerami telefonów, które służą dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Pamiętajmy! To nie wstyd prosić o pomoc!


 


Kliknij i przeczytaj - PIEKARSKA EDUKACJA dodatek specjalny.

Piekarska oświata zmienia się na lepsze – władze miasta i szkoły dokładają wszelkich starań, byśmy mieli czym pochwalić się w regionie oraz by oferta edukacyjna przyciągała uwagę uczniów, zachęcając do rekrutacji.